Izolon a Foamiran - jak s nimi pracovat

19.06.2020

Izolon i Foamiran je materiál, z kterého se dají vyrábět květiny, malé i velké, ale každý má jiné vlastnosti, které jsou patrné už když se na ně podíváte a nebo když s nimi tvoříte. Budu se snažit vám podstatné věci vysvětlit a pokud vás napadnou nějaké další věci, neváhejte pod článek napsat a ráda, pokud budu vědět, vám odpovím.

  • Izolon je více napěněný (rozumějte nafouknutý) než Foamiran
  • Izolon je lesklý na rozdíl od Foamiranu
  • Izolon se do jedné strany natahuje více než do té druhé (čehož je fajn využívat při stříhání jednotlivých listů květin). Foamiran se natahuje na obě strany stejně (nemusíme řešit stříhání).
  • Izolon je světe div se stavební izoloce, kdežto Foamiran je výtvarný materiál
  • Izolon se na květiny používá nejčastěji v tloušťce 1mm, 2mm, 3mm. Foamiran má několik druhů (iránský, studený, hedvábný, hedvábný šifón).

Jak se na ně kreslí?

Všechny vás učím, že na Izolon i Foamiran se kreslí špejlí, párátkem, ideální je propiska, ale pozor!!!, která už nepíše!!!!!  A proč? Pokud byste si vzali tužku, propisku nebo fix a začali šablonky obkreslovat něčím takovým, hned si materiál ušpiníte a už nikdy nebude vypadat tak pěkně, jako když vše obkreslené, bude čisté. Nemusíte se bát, materiál je to měkký a všechno co do něho napíšete vám na něm vydrží, abyste mohli vystřihnout. Foamiran snese ostrou hranu špejle i párátka u Izolonu je lepší, když hrana není ostrá. Rád se potom trhá a při obkreslování  nám přidělá práci. Na Izolon ráda používám čínskou hůlku :), kde zakulatím špičku, aby hezky klouzala.


Stříhat nebo řezat?

Obě varianty jsou možné. U Izolonu i Foamiranu můžete stříhat i řezat (ideálně skalpelem nebo zalamovacím nožem). Jedině na co opravdu dbejte, aby vaše nástroje byly ostré.

Čím barvit?

Občas je potřeba květiny oživit barvou a to nastupují na řadu vyzkoušené olejové pastely, suché pastely a nebo acrylová barva. Vyzkoušené mám všechno a krásně vše drží. Na olejový pastel je pomocníkem houbička, do které nejdřív zapracuji pastel. Na suchý pastel zase potřebuji vlhčený ubrousek, na který suchý pastel nanesu. Pak můžete roztírat. U acrylových barev můžete použít štětečky, vlhčený ubrousek a nebo houbičku.

Jak a čím na tvarování?

Tady budeme mít rozdíl v práci s jednotlivými materiály. Oba materiály musíme zahřát, abychom ho mohly dále zpracovat, natvarovat. Izolon můžeme nahřívat pouze teplým vzduchem a to opatrně. Velmi rychle se spálí. Používám k tomu nejčastěji horkovzdušnou pistoli. Foamiran je ideální zahřívat na žehličce. Používáme stupeň č.2 a přikládáme přímo na žehličku (nepoužíváme páru NIC takového). V momentě, kdy máme materiály zahřáté musíme s nimi rychle pracovat. Co nám dovolí za tepla, v takovém tvaru i zůstane. Velmi rychle chladne, proto je potřeba pracovat rychle.

Čím lepit?

I tady je rozdíl mezi materiály. Izolon má úžasnou vlastnost, že horkým vzduchem se k sobě i přilepí. Takže můžete používat jak na tvarování, tak i na lepení horkovzdušnou pistoli. Je možné lepit i tavnou pistolí, déle schne. Foamiran má zase více možností, základním lepidlem je tavná pistolka, pro pokročilé mohu doporučit vteřinové lepidlo a nově se mi osvědčilo lepidlo UHU POR.


Teď znáte základní rozdíly mezi materiály a jak s nimi pracovat. Inspirovat se můžete buď videi a návody a nebo přijet za mnou na kurzy a učit se přímo se mnou.

                                                                                                                Martina